Tourlite Hoody är en av våra mest populära paddeljackor för kajak och SUP, perfekt för sommar, höst och mildare vinterförhållanden. Den är konstruerad i lätt X2.5 återvunnen polyester, ett slitstarkt, vattentätt och andningsbart material med 10 000 mm vattentäthet och 5 000 g/m² andningsförmåga.
Den artikulära skärningen med förböjda armbågar ger bra rörlighet vid paddling, medan tejpade sömmar och en PFC-fri DWR-finish skyddar mot regn och stänk.
Tourlite Hoody har en stor, justerbar huva med skärm för extra skydd mot regn och vind. När den inte används kan huvan stuvas undan i kragen med en smidig dragkedja – så slipper du vattenfylld huva när du drar upp den.
För att hålla vatten ute är jackan utrustad med Bioprene-handledstätningar och en justerbar neoprenmidja, vilket ger en säker och bekväm passform. Den har även en stor framficka med dräneringshål och vattentät dragkedja, perfekt för att förvara småsaker under paddlingen.
Egenskaper:
- X2.5 återvunnen polyester – slitstarkt, lätt och miljövänligt
- 10 000 mm vattentäthet och 5 000 g/m² andningsförmåga
- Tejpade sömmar för extra skydd mot väta
- Stor justerbar huva med skärm – kan stuvas undan i kragen
- Bioprene-handledstätningar med justerbara kardborreband
- Justerbar neoprenmidja för säker passform och skydd mot vatten
- Stor frontficka med dränering och vattentät YKK-dragkedja
- Reflexdetaljer för bättre synlighet på vattnet
- Lättviktsdesign (M: 490 g) för smidig och bekväm användning
Tourlite Hoody är ett utmärkt val för havskajak, SUP och touring, särskilt för paddlare som vill ha en funktionell och bekväm jacka utan onödig bulk.