- Hem
- Test av SeaBird Designs Qanik
Test av SeaBird Designs Qanik
Grönlandskajak i modern tappning
Test av SeaBird Designs Qanik
Grönlandskajak i modern tappning
Ur norska paddlingstidningen Padling
Text: Jan Fjelde
Foto: Trond Eriksen och Jan Fjelde
Den testade kajaken Qanik har en liten sittbrunnsöppning som ställer höga krav på paddlarens rollteknik. Att ta sig i och ur vid höga bryggor är också en utmaning som sällan lyckas på första försöket. Ändå är det många entusiaster som – till ett mycket rimligt pris – riskerar att bli helt förälskade i denna kajak.
Bakgrund
Det kinesiska varumärket SeaBird Designs, ägt och drivet av norrmannen Len Ystmark, har under tre år samarbetat med den välkände kajakkonstruktören Björn Thomasson. Samarbetet har redan resulterat i elva modeller, varav tre är inspirerade av de klassiska grönlandskajakerna: Black Pearl, Sea Pearl och Qanik. Testkajaken är den mest voluminösa av de tre. Alla tre modellerna har ett lekfullt och responsivt skrov med hårda slag och sänkt köllinje.
För vem?
Sittbrunnsöppningen på 40x60 cm gör att däcket dras närmare paddlaren och ger mycket direkt kontakt. Kajaken måste normalt beträdas via akterdäcket, vilket gör stränder och låga bryggor till naturliga startpunkter. Höga bryggor däremot blir en verklig utmaning.
En ocean-sittbrunn kräver extra tekniska färdigheter, framför allt vad gäller självräddning. I krabb sjö finns i praktiken inga alternativ till eskimåroll och blöt återinträde. För den som föredrar andra metoder finns modellen även med större nyckelhålsittbrunn, vilket öppnar för en bredare målgrupp. Den lekfulla och tekniskt krävande karaktären gör Qanik särskilt intressant för erfarna paddlare – eller för dem som vill bli det.
Eleganta linjer
Björn Thomasson har ritat en mycket vacker kajak, inspirerad av den klassiska Illorsuit från Västgrönland. Skrovet har en v-formad botten med hårda slag och markerad stäv med stort överhäng. Jämfört med syskonen Black Pearl och Sea Pearl är Qanik något högre i både skrov och däck, men den upplevs fortfarande som slank och elegant.
Testexemplaret i vit kulör var byggt i en kolfiber/Kevlar-hybrid. Vikten mättes till 24,6 kg, och kvalitén på finishen är hög, även invändigt. SeaBird har alltid haft bra fogar mellan däck och skrov, och Qanik är inget undantag.
Detaljer och utrustning
Däcksutrustningen är väl genomförd med infällda beslag. Karakteristiska trähandtag pryder stävarna och ger både funktion och en klassisk känsla. Framför sittbrunnen finns resårer för karta och utrustning, plus en praktisk daglucka på 15 cm. Akterdäcket har ett stort ovalt lastutrymme (42x30 cm). Med smart packning räcker volymen för en långhelg.
Samtliga luckor är monterade med silikon och skruvar, och hålls tätt med gummilock. Under testperioden förblev packutrymmena i princip torra, bortsett från några droppar i akterluckan.
Ergonomi och sittkomfort
Sitsen har ett gott stöd och kan justeras i längdriktning. Ländryggsstöd finns men kan enkelt tas bort för den som vill ha bättre kontakt vid roll och självräddning. Fotstöden är lättjusterade från sittbrunnen. Utrymmet är något begränsat, men tillräckligt för normalstora paddlare. Den låga akterkanten gör roll och skulling lättare att genomföra.
Paddlingsegenskaper
Stabiliteten är anpassad för vana paddlare – primärstabiliteten är medel, medan sekundärstabiliteten är hög och förutsägbar. Kajaken glänser framför allt i carving: lut den på kant och den svarar direkt och exakt. Den svänger skarpt och inbjuder till lek, teknikträning och våglek.
På tur upplevs Qanik som effektiv och lättdriven. Marschfarten ligger runt 3,8–4 knop, med toppfart på ca 6 knop. I vind och vågor uppträder den stabilt, särskilt med fällskäddan delvis nere. Surfvilligheten är mycket god, och kajaken känns trygg även i grov sjö.
Slutsats
SeaBird Qanik kombinerar vackra linjer med tekniska paddlingsegenskaper och hög kvalitet. Den är en rolig och responsiv grönlandskajak för erfarna paddlare, men kan också köpas med nyckelhålsittbrunn för att passa fler. Förhållandet mellan pris och kvalitet är utmärkt – här får man mycket grönlandsinspirerad kajak för pengarna.
Teknisk data:
- Längd: 546 cm
- Bredd: 52 cm
- Sittbrunn, testkajak: 60 x 40 cm